História

Ťahy, ktoré sme urobili

1872

Časopis Wiener Salonblatt (3.3.1872, strana 12) uverejňuje šachovú úlohu grófa Arnolda Pongrácza: samomat siedmym ťahom. Prvý slovenský šachový skladateľ Arnold Pongrác, narodený 18. Júla 1810 v Nededzi, posledných tridsať rokov prežil v Trnave. Zomrel 7. Júla 1890. Zúčastňoval sa svetových šachových turnajov a zostavoval šachové úlohy. Bol prvou šachovou osobnosťou na Slovensku. Jeho celé kompozičné dielo, je žiaľ roztrúsené po rozličných časopisoch bývalého Rakúsko - Uhorska.

1923

V kaviarni "U Diamanta" sa koná turnaj, ktorý trvá dva mesiace (1.11.1923-1.1.1924). Organizátorom bol pán Josef Heřmánek z Tábora. Víťazom sa stal pán Rakovský. Týmto turnajom sa rozbehla šachová história Trnavy.

1924

V. Procházka z Rožmitálu, ktorý v Trnave učil na obecnej škole, zakladá šachový klub. Klubová miestnosť je v kaviarni Diamant.

Na ustanovujúcej valnej schôdzi klubu boli zvolení: čestný predseda: A. Winterberg, predseda: V. Procházka, podpredseda: L. Gutzmann, konateľ: M. Rakovský, pokladník: L. Andók, zapisovateľ: J. Heřmánek, správca domu: R. Diamant.

1979

V apríli 1979 sa hrá prvý ročník turnaja Tirnavia s podtitulom "Memoriál veľmajstra Richarda Rétiho". Zakladateľom bol vedúci oddielu TJ Lokomotíva Trnava pán Ladislav Dubravský (na fotke vľavo). Turnaj trvá dva týždne a víťazom sa stal veľmajster Ján Plachetka (VSŽ Košice) so ziskom 9,5 bodu. Strieborný a bronzový tandem Cejtlin (ZSSR) – Trapl (Teplice v Čechách) nazbieral po osem bodov. Turnaj mal ešte 10 pokračovaní.

1986

V roku 1983 sa šachisti Lokomotívy Trnava zaradili medzi elitu v Československu – postúpili do 1.celoštátnej ligy, čo bola vtedy najvyššia súťaž družstiev. V tom čase v nej hralo 8 tímov, zo Slovenska iba Slovan Bratislava a Lokomotíva Trnava. V slovenskom Ríme sa vytvorilo silné družstvo, prvé dva ročníky skončilo v súťaži na šiestom mieste. Mimoriadny úspech priniesol tretí rok v najvyššej súťaži. V sezóne 1985-1986 trnavskí šachisti 1.celoštátnu ligu vyhrali a stali sa majstrami Československa. Súťaž družstiev sa hrala na ôsmich šachovniciach, Lokomotíva Trnava prakticky celú sezónu odohrala so základnou zostavou. O úspech družstva sa pričinili títo šachisti: Ján Plachetka (na 1.šachovnici) uhral 4 body zo 7 partií, Ján Báňas (2.šach.) 3 b./7 p., Alois Lanč (3.š.) 5½ b./7 p., Imrich Červenka (4.š.) 2½ b./7 p., Vítězslav Priehoda 5½ b./7 p., Štefan Ďuriga 3½ b./7 p., Milan Drtina 4 b./7 p., Milan Szitkey 3 b./6 p. a František Jablonický 1 b./ 1 p.

Majstri ČSSR 1986. Horný rad zľava: Rudolf Brezovský (hospodár), Jozef Veselský, Imrich Červenka, Štefan Ďuriga, Milan Drtina, Milan Szitkey, Štefan Ďurník, František Jablonický, Anton Mach. Zľava sedia: IM Ján Báňas, GM Ján Plachetka, Ladislav Dúbravský (predseda oddielu), Michal Urbanovský (vedúci družstva), IM Alois Lanč, Vítězslav Priehoda.

1988

Pri príležitosti 750. výročia povýšenia Trnavy na slobodné kráľovské mesto sa od 18. do 31. marca 1988 sa koná turnaj šiestich šachistov s priemerným ELO 2538. Výnimočný turnaj celej histórie československého šachu mal hodnotu 12. kategórie FIDE a trnavským divákom sa v ňom predstavili aj štyria hráči čelnej päťdesiatky svetového rebríčka: Bönsch (NDR), Ftáčnik (ČSSR), Balašov a Psachis (obaja ZSSR).

1994

Lokomotíva Trnava získala prvé miesto v slovenskej 1.lige družstiev v ročníku 1993/94.

2014

V mestskej športovej hale sa uskutočnili majstrovstvá Slovenska mládeže a žiakov. Vydarené podujatie zorganizoval ŠK Komplet Modranka pod vedením J. Gajarského. Prvý deň bol vyhradený pre majstrovstvá SR družstiev starších žiakov. O deň neskôr prišiel na rad národný šampionát mládeže v rapid šachu troch vekových kategórií. V kategorii chlapci do 16 rokov získal striebornú medailu Peter Puškár a v kategorii dievčatá do 16 rokov získala bronzovú medailu Hana Dzurjaninová.